Elektronika je stále výkonnější a levnější. I elektronické hodiny jsou stále přesnější, případně synchronizované dle DCF 77, GPS, sítě mobilních operátorů nebo z Internetu. Pomalu ztrácí význam řešit sítě jednotného času na bázi rozvodů polarizovaných či stejnosměrných impulzů. Přesto jsou místa, kde takové sítě jsou vhodné.
Dnes se někdejší "fabrické hodiny" stále častěji stávají cílem sběratelů. Lze občas získat i podružné hodiny pro třídrátový rozvod systému IBM (INTERNATIONAL) původně řízené poměrně složitějšími elektromechanickými kyvadlovými hodinami. Hlavní hodiny IBM se však na trhu se starožitnostmi tak často neobjevují, proto jsou někdy "třídrátové" podružné hodiny připojovány na dvoudrátový rozvod, čímž ztratí schopnost částečného seřízení a jejich hlavní přednost je tak degradována. (Více na stránce Třídrátový rozvod IBM. ) Na fotografii stroje jsou vidět přepínací vačky 59. minuty mezi dráty A a B.
Přistoupili jsme k vývoji co nejlevnější varianty elektronických hlavních hodin na bázi ESP8266 i pro třídrátový rozvod hodin INTERNATIONAL. Řešení je odvozeno od NTP impulzeru pro polarizované pulzy.
1. až 50. minuta | minutové impulsy po vodičích A i B | normální chod |
51. až 59. minuta | minutové impulsy pouze po vodiči A | zastavení předbíhajících se hodin |
59.minuta | 15 impulsů po vodiči A | dokrokování zpožděných hodin |
60. minuta a dál | minutové impulsy po vodičích A i B | normální chod |
HW verze 2 je rozšířen o modul s EEPROM a o stepdown zdroj 5 V. Tyto úpravy byly vyvolány zkušenostmi z provozu. Zamezují náhodné ztrátě dat při zakmitání napájecího napětí během startu a značně omezují zahřívání výkonového modulu, kde není využíván 5 V zdroj. Naopak byl sjednocen HW pro polarizované pulzy a pro stejnosměrné pulzy ala IBM.
Pro třídrátový rozvod je použit jiný řídící program. Protože se nepoužívají polarizované impulzy, není výkonný modul použit jako dva H můstky, ale jako dvojice zesilovačů. Tří drátová linka je v tomto případě připojena A drátem na OUT1, B drátem na OUT4 a společným C drátem na OUT 2 nebo OUT3 !!.
Konkrétně:
Rozdíly se týkají zejména výstupní oblasti. V obou variantách jde zvolit formát času 12/ 24 hodin. Modrá a zelená barva RGB LED nyní zobrazuje aktivitu na drátech A a B. Většinou obě diody svítí současně, protože od 1. do 50. minuty se vysílají oba pulzy současně.
Hlášení stavu se lehce liší:
Červená RGB LED značí zastavení. V normálním stavu jednou za minutu krátce blikne. Rychlé blikání červené LED značí stav PANIKA, kdy není dosaženo počáteční připojení k internetu. (Stav PANIKA lze vyvolat stiskem tlačítka při zapnutí napájení. ) V tomto stavu je potřeba se připojit k wifi impulzeru a na IP adrewse 192.168.4.1. nastavit funkční připojení. Úspěšné připojení signalizuje malá modrá LEDka. Při ztrátě připojení během provozu, malá modrá LEDka zhasne, ale hodiny fungují dál.
V rámečku vlevo je externí monitor reálného provozu NTP impulzeru v Hodináriu. Pro snadnější identifikaci je zobrazena MAC i přidělená IP adresa, ačkoliv tato IP adresa je dostupná pouze v místní síti. Je uvažován pouze dvanáctihodinový ciferník.