Elektromagnetické impulsní mateční hodiny Brilié byly navržené a vyrobené ve Francii. Základní typ s půlsekundovým kyvadlem byl navržen tak, aby každých třicet sekund poskytoval střídavé impulzy pro podřízené hodiny. Jako zdroj centrálního času donedávna sloužil ve Francii v mnoho továrnách, nádražích, školách i v nemocnicích. V Čechách se používala soustava minutových impulzů, pro impulzy 30 sekund by byly potřeba jiné podružné hodiny. Proto je výskyt hodin Brillie zde spíše vzácností. O to větší radost máme z funkčního exponátu v Hodináriu.
Magnet speciálního tvaru zavěšený na konci těžkého půlsekundového kyvadla dostává od elektromagnetu jednostranný magnetický impulz v okamžiku, kdy rohatka postrkuje stroj. (Vypůjčená animace kroku zde. ) U mechanických hodin je nejprve kyvadlo zbrzděno tím, že zabírá do stroje, následně je strojem urychleno. U elektromechanických hodin se úhly brzdění a urychlování kyvadla překrývají. Změna rychlosti kyvadla je minimalizovaná a hodiny mohou dosáhnout vyšší přesnosti. Reklamní tiskovina uvádí, že přesnost byla srovnatelná s přesností astronomických hodin. Dočetl jsem se, že hodiny Brillie byly používány v pařížské observatoři pro přenos časových signálů do podružných hodin.
V nálezovém stavu byl stroj hodin namontován na originální mramorové desce. Nezachovala se však skříň hodin, závěs kyvadla a držák na baterii. Značně poškozeny byly závěsné šrouby. Při rekonstrukci byl stroj namontován do neautentické prosklené skříně a to bez ciferníku, aby byl chráněn před prachem a zároveň poskytoval pohled na činnost stroje. Byl vyroben nový držák na monočlánek 1,5 V. Nově byl vyroben závěs kyvadla.
Originální propojovací dráty probíhají na do zadní straně mramorové desky. Doba kyvu je regulována mosaznou koulí na závitové části kyvadlové tyče vyrobené pravděpodobně z Invaru. Kyvadlo jednostranně postrkuje hodinový stroj. Dvě malá železná jádra otočná podél cívky rozptylují magnetické pole a používají se pro doladění chodu hodin. Protože hodiny mají poměrně výrazný zvuk, byl pro rychlé nastavení doby kyvu použit program Clock Tuner na telefonu s OS Android. Vzhledem k tomu, že zvukově převažuje kyv na levou stranu, kdy stroj posunuje rohatku, byla jako referenční frekvence zvolena hodnota 3600 BPH (tj. 1 Hz). Ukázalo se, že nově vyrobené "pendl péro" je příliš dlouhé a nebylo již možné bez jeho zkrácení posunout těžiště kyvadla dostatečně vysoko. V současné době jdou hodiny s dostatečnou přesností.
Na obrázku vlevo podružné hodiny Brilié a mateční hodiny Brilié se signálovým kolem.
Na stránkách www.brillie.co.uk se můžeme dočíst základní údaje o historii značky. Uvádí se, že v roce 1908 vynalezl francouzský fyzik Charles Féry hodiny, které se staly jejím základem. Lucien Brillie a Charle Le Roy pak společně přetvořili konstrukci Charlesa Feryho do hodin Brillie, jak je známe dnes. Společnost Brillie byla založena v roce 1897. Vznikla v Levallois v roce 1898 pod názvem Charles SNC Vigreux a Lucien Brillié. V roce 1900/1910 se společnost nazývala SNC Brillié Brothers. V letech 1912 nebo 1913 změnila svůj právní status, aby se stala SA Worksries Brillié Brothers, jménem, které si zachovala až do konce své existence v roce 1981.
Bohužel tato informace je velmi stručná a neověřená. Budeme doufat, že naše znalosti ještě rozšíříme.
Na reklamních cedulích je docela zajímavá informace o používané synchronizaci. Elektrické hodiny BRILLIÉ řízeny T.S.F. Tento přístroj je vybaven špičkovým zařízením, které pracuje každý den podle zvláštního signálu vysílaného z Eifelovy věže. Hodiny tohoto typu mohou synchronizovat velké skupiny kyvadlových hodin BRILLIÉ, kterým zaručují souhlasný chod s úředním časem. Synchronizace regulátorů pomocí telefonní linky. Elektrické regulátory BRILLIÉ mohou být mezi sebou propojeny za účelem synchronizace prostřednictvím telefonních linek, aniž by toto propojení nějakým způsobem poškozovalo hovory vedené na těchto linkách.