nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání



  

 

 

 

 

 


grafika

HODINY BUDÍKOVÉ

Budíky (Alarm Clock) jistě nejsou považovány za kuriózní hodiny. Když ovšem jde o budicí stroj podlahových či velkých závěsných hodin, je situace trochu jiná. Budík se většinou nemontoval do hodin stojících někde v salónu. 

Na této stránce se soustředíme na závažové budíky z 19. století používané v hodinách Comtoise (Morbier) a švarcvaldkách. Nejstarší zmínku o budíku se závažovým pohonem jsem nalezl u hodin Comtoise z r. 1730. (Znáte-li jiné, napište nám.) Jde o velmi jednoduchý mechanismus, hterý ovšem díky úderům na velký zvon, vyniká účinností. Snad jen zvonky na železničním přejezdu jsou pro spáče nepříjemnější. Zejména pokud právě řídí auto. 

Od roku 1680 do roku 1920 byla centrem výroby hodin Comtoise obec Morbier v regionu Franche-Comté ve východní Francii. Další informace například na www.comtoise.info

Hnací kolo a rohatka je na stejné ose jako kolo krokové. Na prvním  obrázku vše viditelné  vpravo dole. Místo řetězu je často použita jen šňůra s dvojicí nestejně velkých závaží. V porovnání se závažím jicího stroje jsou tato závaží podstatně menší. Budící stroj se "natahuje"  zatažením za šňůru. 

comtoise budíkcomtoise budík

U budícího stroje se obvykle používá černoleský krok. Krok má však jiný úkol než u hodinového stroje. Slouží pouze k přeměňování otáčivého pohybu v kývavý pohyb paličky, která tak přebírá funkci regulátoru rychlosti otáčení krokového kola. součásti budíkuU  hodin  Comtoise na obrázku je opět použit krok vřetenový jako u jicího stroje. Na ose vřetena je palička, která bije do zvonku bicího mechanismu, nebo do samostatného zvonku.

Spouštěcí vačka je na hodinovém kole a nastavuje se ovládacím kolečkem uprostřed ciferníku. Spouštěcí páka, která sleduje obvod vačky, působí jako západka přímo na vřeteno.  

Nastavení budíku je také trochu neobvyklé. Ovládací kolečko (po jehož obvodu jsou vyobrazeny číslice) se nastaví tak, aby číslice určující požadovaný čas buzení byla v zákrytu s malou hodinovou ručičkou.  Někdy je v této  ručičce otvor, ve kterém je  takto vidět čas buzení. Někdy, zejména u švarcvaldek byla spouštěcí vačka otočená o 180 stupňů. Čas se nastavoval proti druhému konci malé ručičky. Na obrázku dole je budík nastaven patrně na 4 hodiny.

Závěrem  zobrazení všech součástek budíku stroje Comtoise.

Vlevo dole:   dvouramenná palička, krokové kolo; Šikmo středem:  vřeteno s trnem brzdy; Vpravo:  nastavovací kolo, vačka, spouště

Provedení u švarcvaldek 

Zde je řešení  podobné, jen krokové kolo a krok je jiný. 

  

Téměř celý budící stroj vpravo nahoře. Seřizovací kolečko ve středu ciferníku. Buzení nastaveno patrně na 4 hodiny. Vlevo nahoře otvory pro šňůru se závažími. Celkový pohled na krásné porcelánky.


O budíčcích klinkacích  více  zde.


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu