Do Hodinária byl zapůjčen věžní komplet Prokeš 1868 s unikátním věžním zvonícím strojem a cimbály. Kromě již zmíněného zvonícího stroje má i neobvyklý kyvadlový krok.
Věžní hodinový stroj střední velikosti. Lucernové (cevové) pastorky (dodejme, že v době nálezu již nebyly otočné a někdy byly nahrazeny hřebíkem...), jednopákové vypouštění bicích strojů. Kyvadlová čočka litinová, kyvadlová tyč ocelová. Litinová závaží jsou zavěšena přes volné kladky na ocelových lanech. Na horní vodorovné pásnici kyvadlové strany hodinového stroje je čitelná signatura výrobce hodinového stroje s uvedeným letopočtem: Jan Prokeš v Sobotce 1868.
Zvláštností tohoto věžního hodinového stroje je spojení se zvonicím strojem, který bylo možno nařídit zřejmě na zvonění ranní, polední a odpolední. Zvonicí stroj byl poháněn jedním závažím zavěšeným přímo (bez volné kladky) pravděpodobně na řetízku. Za tento řetízek byl zvonicí stroj také natahován ze spodního patra od hodinového stroje podobně, jako se natahují nástěnné hodiny se závažovým pohonem z této doby (např. kukačky). Zvonicí stroj zvonil zvláštní paličkou rychle po sobě jdoucími údery na hodinový cimbál. Vypouštění bylo prováděno zvláštním kolem obsahujícím jeden pevný a dva stavitelné výpustné kolíčky. Toto kolo je osazeno na hodinovém bicím stroji a je spojeno převodem 1:2 se závěrkovým kolem hodinového bicího stoje. Otočí se tedy 1x za 24 hodin. .....
Pan Prokeš se ucházel v roce 1865 i o opravu Pražského orloje. Vyrobil pro tuto příležitost také několik modelů orloje. Zakázku však nezískal. Právě pro tento vztah k Pražskému orloji jsme velmi rádi, že jsme tento komplet získali. O autorovi naleznete více informací na našem druhém webu - www.orloj.eu
Zakoupený stav na horní fotografii. Jak se restaurování povedlo, můžete posoudit na několika fotografiích pana Marušáka. Na prvním snímku je fotomontáž všech částí kompletu.
Na prvním obrázku je vidět zkrácené kyvadlo. Záměr byl, vystavit stroj ve výšce očí. Proto je dřevěná tyč kyvadla asi o metr kratší. Stroj je používán pouze k demonstračnímu chodu, nemá napojení ani na ciferník, ani na cimbály, tak snad rychlejší chod není tolik na závadu.
Na třetím obrázku je vidět Prokešova specialita - "kardanové kolečko" místo kardanova kříže. Kolečko zakončuje minutovou křídel procházející kyvadlem a slouží pro připojení tyče k rozvodovce.
Na pravé straně téhož obrázku je vidět převod 1:2 ze závěrkového kola na kolo pomocné spouštějící kolo, které pomocí stavitelných kolíků spouští dodatečný zvonicí stroj.
Na čtvrtém obrázku je dobře vidět kyvadlový krok.
Na posledním obrázku bicího stoje celých hodin je také vlevo nahoře páka pomocného pohonu v době natahování jicího stroje. Páka se zapřela o zuby kola a pomocí (neautentického) závažíčka poháněla jicí stroj.