Od malička se učíme hodiny v soustavě 24-60-60 a připadá nám to normální, ačkoliv kopy či mandele dnes nepoužíváme a všude jinde počítáme většinou v soustavě desítkové. Tradice je holt tradice. Francouzi se v roce 1793, v době Francouzské revoluce, vzepřeli a zavedli společně s novým kalendářem i hodiny decimální, hodiny v soustavě 10-100-100. Den byl rozdělen na deset hodin, každá hodina na 100 minut a každá minuta na sto vteřin. Půlnoc byla v 10 hodin. Polednice chodila v pět. Poledne je obvykle na hodinách dole i když existují i opačně situované ciferníky.
Současný
čas SEČ na decimálkách by mohl být:
?DECIMÁLKY?
.
Francouzský revoluční čas pro Paříž byl proti GMT trochu
posunut (+9 minut 21 sekund). Více zde.
Zmínky o decimálním dělení času najdeme i jinde (Egypt, Babylón, Čína, ..), ale "pokus" ve Francii, přestože trval jen dva roky, byl asi nejvýznamější pro "běžného občana". Moc se neprosadil, ačkoliv vláda ve Francii nařídila umístit hodiny s novým ciferníkem na všech možných místech. Vznikl prý tak neuvěřitelný zmatek, že se v roce 1795 Francie radějii vrátila k 24 denním hodinám.
Nadále proto musíme "bojovat" s převody údajů v soustavě poněkud složitější. V mnoha oborech by desetinné dělení bylo jistě lepší a opravdu se v různých podobách používá zejména v počítačových sítích, ale třeba i v programu EXEL , v astronomii a jinde. Převody dají trochu práce. Pro představu zkuste formulář.
Nebudeme si všímat bouřlivé politické atmosféry a raději si ukážeme, jak se s nařízením vyrovnali hodináři. Patrně nebyl příliš čas konstruhovat nový stroj, tak se to trochu šidilo. Postavily se hodiny, které nařízení plnily alespoň částečně. Za základ se vzaly celodenní hodiny a a namaloval se jinak ciferník. Většinou revoluční hodiny ukazovaly čas v obou systémech (alespoň hodinovou ručičkou). Existovaly i hodiny, se samostatnými ciferníky pro oba časy.
Na
prvním obrázku je najjednodušší kombinovaný ciferník, kde hodinová
ručička ukazuje
1-10 decimálních hodin a doplňkově 2
x 1-12. Pro minutovou ručičku má ciferník pouze
značení 1-60. Ukazuje tedy v minutách předrevoluční čas a oběhne
ciferník za den celkem 24x. Jsou to tedy "normální" celodenní hodiny,
včetně převodu na minutovou ručičku, pouze s domalovaným novým
ciferníkem hodin. Minuty v desetinné soustavě můžeme pouze
odhadovat z polohy malé ručičky. Na ciferníku je přibližne 1,3 hodiny,
tedy 1 hodina 30 minut.
Obrázky
převzaty z serveru www.decimaltime.hynes.net
Kliknutím zvětšte.
Na druhém ciferníku zdobeném revoluční čapkou republiky a národními barvami je již pokročilejší řešení. Pro velkou ručičku jsou opět namalovány oba ciferníky jako v předchozím případě. Tentokrát jsou i dva ciferníky pro minuty. V tomto případě musí být ovšem dvě různé minutové ručičky s různými převody. Jedna minutová ručička obíhá ciferník 10 x za den, druhá (klasická) 24 x za den.
Hodiny ukazují přibližně 2 hod 73 minut decimálního času a současně 6 hodin 29 minut klasického času. Jedna decimální hodina odpovídá 24/10 = 2,4 (2 h 24 min) klasickým hodinám. Tedy přepočet 2,73 x 2,4 = 6,552 = 6 h 33 minut. Poloha malých ručiček je celkem správná.
I u nás se docházelo k přemalování ciferníků, jak svědčí nalezená tabulka.
(Uvedený
internetový čas v titulku článku se odvozuje od hodin vačeho PC. Zatím
se předpokládá , že PC je nastaven na časové pásmo
GMT+1 bez letního času.
Pokud někdo víte, jak v
Java Scriptu zjistit nastavení hodin PC, napište.)
Internetový čas švýcarské hodinářské firmy Swatch také používá decimální dělení času. Den je rozdělen na 1000 beats. (Na jiných serverech se překládá slovo "beat" jako "zavináč". Nechci se hádat, ale překládal bych to spíše jako "tik", tedy den má 1000 tiků. Tik je tedy 1 minuta 26,4 sec). Číselně hodnota internetového času odpovídá hodnotě na výše uvedených francouzských decimálních hodinách (hodiny x 10 + minuty). Lze tedy říci, že způsob vyjádření internetového času vychází z tradic francouzské revoluce. Srovnej údaj v nadpisu článku s údajem na začátku stránky.
Rozdíl je ovšem podstatný. Pro internetový čas neplatí časová pásma. Je tedy všude na světě stejný. Internetový den začíná o půlnoci ve městě Biel ve Švýcarsku. Rozhodující poledník je tam namalovaný na budově firmy Swatch. Tento časový systém byl poprvé představen 23. října 1998. V Čechách máme to štěstí, že žijeme v témže časovém pásmu jako firma Swatch. Proto půlnoc u nás je také v @000. V ostatních pásmech je "půlnoc" příslušně posunuta. Při použití letního času je již korekce nutná i u nás.
O vhodnosti či nevhodnosti internetového času se vede diskuze. Pro celosvětové jevy, kdy například musíme zkoordinovat lidi v různých časových pásmech, je to jistě výhoda. Ať jsem kdekoliv, událost nastává ve stejný údaj internetového času. Také matematické výpočty se s internetovým časem provádějí mnohem lépe. Myslím si však, že pro běžný život to moc není. Kdo si má pamatovat v kolik beatů se někde na světě třeba vstává. Člověk, a vlastně každý živý tvor, je v čase orientován odjakživa podle Slunce. Tyto atavizmy nás neopustí ani díky Internetu. Sice si můžeme s přáteli sjednat schuzku v @627, ale stejně si to budeme muset v hlavě přepočítat. A to máme v Čechách již zmíněné štěstí.
Převod internetového času na místní pásmový čas můžete zkusit pomocí následujícího formuláře. Nastavte zavináčový čas, časové pásmo (pro které chcete převod udělat) a eventuelně i požadavek, aby byl vyjádřen letní čas. Zatím nejsou uvedena časová pásma, kde místní pásmový čas není posunut o celou hodinu. Rovněž nekontrolujeme, zda se v daném místě používá letní čas.
Odkazy