Půlový hodinový stroj s rámem typu flatbed. Strojů s tímto rámem je u nás jako šafránu. Stroj byl zakoupen od věžního hodináře Markuse Burmeistera. Na přání majitele bude částečně restaurován a umístěn do Hodinária. Prodejce uváděl, ze jde o velké francouzské věžní hodiny vyrobené kolem roku 1770. Horizontální montáž stroje, kolíčkový (Amantův) krok dodatečně opravovaný nebo doplněný. Stroj je téměř kompletní. Po následném restaurování vynikne, že jde neobvyklý typ!
Po prvním postavení na pracovní stůl se ukázalo, že držák kyvadla je namontován obráceně (možná pro úsporu místa při dopravě ?), na krokovém kole je vylomený jeden kolík a spouštěcí páka bití je v nefunkční poloze. Na rámu jsou známky pozdějších přestaveb. Chybí kyvadlo a natahovací klika. Natahovací pastorek je naštěstí zachován. Chybí také několik šroubů a klínků. Zdálo se, že chybí celý převod na rafie. Prodejce však přibalil krabici součástek, ze kterých se podařilo tento převod složit. Tím bylo možné přesunout spouštěcí páku bití do správné polohy. Jak se stroj změnil můžete porovnat z následujících snímků.
11.3.2016 již má stroj vlastní stojan a je vyčištěn. Při čištění rámu se objevila na uchycení kotvy signatura PAUL ZIEUX. Stroj byl opraven a nakonzervován. Doplněny byly některé chybějící části. S využitím původního pastorku byla vyrobena nová klika. Při složení bicího mechanismu se ukázalo, že bicí stroj je půlový. Na minutovém kole jsou dva spouštěcí kolíky. Závěrková páka zapadne do zářezu na závěrkovém kole dvakrát. Poprvé po odbití příslušného počtu hodin a zastaví tak bicí stroj. Při novém spuštění zapadne podruhé ihned po odbití jednoho úderu. Volné kolo na střední hřídeli jicího stroje, která mělo údajně sloužit pro převod na rafie, zůstane nadále nevyužito. Také byl doplněn závěs kyvadla s kompletním kyvadlem a stroj je již v chodu, pouze nemá na co odbíjet. Doplněn byl i ne zcela dobový kontrolní ciferník. Restaurování zabralo cca 140 pracovních hodin dobrovolných restaurátorů.
Již se to klube....