V závěru roku 2015 v Hodináriu natáčela Toulavá kamera. Reportáž byla poprvé odvysílána 3.1. 2016. Prohlédnout si jí můžete v archivu ČT. Klikněta na obrázek.
O času a lidské touze ho měřit už toho bylo napsáno hodně. Na zámku v Děčíně si připomeneme dobu, kdy se na věže kostelů, hradů i radnic dostaly hodiny a ty řídily lidem chod dne. Hlásily, kdy mají vstát nebo naopak jít na kutě. První mechanické se objevily ve 13. století. Díky unikátnímu muzeu zvanému Hodinárium můžeme obdivovat krásné ciferníky i velké stroje, ke kterým naši předci den co den vzhlíželi. Mezi exponáty najdeme hned několik starých pokladů. Nechybějí mezi nimi mechanismy, které odměřovaly čas právě ve městě na Labi. Nebo různé bicí a zvoníci stoje, ručičky, ciferníky a další součástky. Nemůžeme přehlédnout ani to, že mnohdy byly tyhle stroje nejen technickým, ale taky uměleckým dílem.
V reportáži bylo vidět, že expozice vytvořená Českým spolkem horologickým se zaměřuje zejména na věžní hodinové stroje. Nevyhýbá se však ani spíše výtvarně pojatým novodobým exponátům včetně i výstavy nonsensů. V sezóně 2016 očekáváme účast dalších výtvarníků a možná se dočkáte i zvonařské expozice.
Bezprostředně po vysílání Toulavé kamery se ukázalo, jak ohromná je síla reklamy v TV. Ten den se v Hodináriu dveře netrhly, takže kurátor expozice tam strávil celé odpoledne coby dobrovolný průvodce. Doufáme, že nastartovaný zájem vydrží i v dalším období.
Foto: Stan Marušák