nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3bValid XHTML 1.0 Transitionalgrafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání



  

 

 

 

 

 


grafika

LAPLACE

Síťové synchronní hodiny jak z Verneových románů. Stroj přímo svádí k přestavbě na steampunkové skeletové hodiny.

Konstruoval je ing. Robert Michl ( *1869, +1952) v Košicích. Na konstrukci s ním v letech 1919-1920 spolupracoval německý mechanik Július LANGHANS. Vynález byl později patentován ve všech průmyslově vyspělých státech Evropy a v USA. Unikátní a typické je použití odstředivého regulátoru otáček u synchronního motoru.

Hodiny nejprve malosériově vyráběl ing. Michl ve své továrně Laplace, s. s r. o., Košice, později prodal licence na výrobu. Většinu hodin Laplace v českých sbírkách vyrobila Továrna na elektrická počitadla, s. s r. o. Praha, která byla afilovaným podnikem akciové společnosti Českomoravská-Kolben. Na základě licence byly hodiny vyráběny také v Mauthe, Schwenningen nad Neckerm a v hodinářské továrně Hammond Clock Co., Chicago.;

Aby mohl být u synchronních hodin zajištěn přesný časový údaj, bylo nutné frekvenci sítě regulovat. K tomuto účelu ing. Michl navrhl speciální hodiny, které byly instalované ve velkých elektrárnách v Československu i dalších státech. Byly to přesné kyvadlové hodiny doplněné hodinami synchronními.

Stránka byla vytvořená na základě knihy pana Zdeňka Martínka - DĚJINY ČESKOSLOVENSKÉHO HODINÁŘSKÉHO PRŮMYSLU
 a informací poskytnutých Ing. Mariánem Majerníkem z Slovenského technického múzea Košice.


Zatím bez podrobnějšího popisu uvádíme několik náčrtků patrně z roku 1924, použitých u patentu 17,779 z roku 1930 USA. Na obrázcích je zejména rozkresleno několik způsobů startů synchronních motorů (ručních i elektromagnetických).

Laplace patent USA 1930 Laplace patent USA 1930Laplace patent USA 1930Laplace patent USA 1930 Laplace patent USA 1930 Laplace patent USA 1930
Laplace patent USA 1930Laplace patent USA 1930
Laplace patent USA 1930Laplace patent USA 1930

Novodobá skeletová přestavba


Laplace - skeletová přestavbaLaplace - skeletová přestavba
Hodiny Laplace pro řízení frekvence sítě Hodiny Laplace pro řízení frekvence sítě

Použití hodin Laplace v elektrárně pro řízení frekvence

Aby mohl být u synchronních hodin zajištěn přesný časový údaj, bylo nutné frekvenci sítě regulovat. K tomuto účelu ing. Michl navrhl speciální hodiny, které byly instalované ve velkých elektrárnách v Československu i dalších státech. Tyto hodiny zobrazují kumulovanou odchylku frekvence sítě porovnáním minutových ručiček přesně jdoucích mechanických hodina a hodin Laplace synchronizovaných rozvodnou sítí. Princip je poměrně jednoduchý. Zobrazuje se čas, který ukazují mechanické hodiny i synchronní hodiny. Vizuálním porovnáním se určí rozdíl obou časů. 

Na obrázku je ciferník přesně jdoucích mechanických závažových hodin s délkou kyvadla 1 m od firmy Kienzle.  Minutová ručička je centrální. Hodinové a sekundová ručička mají samostatné ciferníky. Podle nápisu na ciferníku je celá sestava patrně vyrobená až po předání výroby z Košic do Továrny na elektrická počitadla, s. s r. o. Praha. Vlastní mechanické hodiny možná nejsou vlastním výrobkem této továrny. Vlastním řešením je spojení s minutovým strojem Laplace nad ciferníkem, kdy výstup minutové hřídele je kolmým převodem a kardanem přiveden na červenou ručičku na ciferníku mechanických hodin. 

Podle vzájemného úhlu obou minutových ručiček bylo možné zjistit kumulovanou odchylku frekvence sítě a následně jí vhodně regulovat. Frekvence sítě je negativně ovlivňovaná velikostí zátěže sítě. Ještě "nedávno" kolísala frekvence tak, že synchronní hodiny připojené na sít měly i 10 minutovou denní odchylku. Dnes je prováděna stabilizace tak, aby počet kmitů za 24 hodin byl konstantní. Nad frekvencí bdí ve Švýcarsku sídlící úřad ENTSO-E  European Network of Transmission System Operators for Electricity (Evropská síť provozovatelů přenosových soustav elektřiny). Frekvenci sítě hlídá elektronika. Tyto hodiny jsou dokladem toho, že i bez elektroniky byla situace zvládnitelná. 

Odkazy


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu