nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání



  

 

 

 

 

 


grafika

Překlápěčky Köhler & Co, Laufamholz

Představujeme velmi zajímavé mechanické lístkové hodiny ve stavu těsně po získání sběratelem. Stránka je sestavena se sérií fotografií a komentáře nového majitele. Za příspěvek děkujeme.

 Highslide JSJde o klasické lístkové hodiny v dřevěné schráně. Ve výřezu jsou dole ukazovány minuty, nahoře pak hodiny. Cyklus je 12-tihodinový.

Skříň je dýhovaná překližka rozměru V x Š x H cca 190 x 240 x 90. Dole je otvor s přístupem k natahování a seřizování.

Highslide JS

   

Seřizování hodin se provádí malým kolečkem uprostřed; z principu lístkových hodin se musí seřizovat pouze dopředu, mechanismus ale nemá blokaci proti opačnému pohybu.

Hodiny se natahují otáčením vroubkovaného mezikruží.  Celý stroj je do skříně chycen 4 vruty.

Na dalším obrázku strojek po vytažení ze schrány. Dole je vidět natahovací mezikruží. Hned nad ním je pérovník. Je poměrně masivní, odhaduji na 8-mi denní chod (nezkoušeno – strojek je třeba nejprve vyčistit).Highslide JS

Hodinový mají kolíčkový krok s monometalickou setrvačkou.

Lístkový mechanismus… v podstatě klasika, celuloidové lístky uchycené otočně na bubínku. Packa vpravo je zadržuje a otáčení bubínku způsobuje jejich napružení proti oné pacičce. Při dalším pootáčení horní lístek zpod pacičky vyklouzne a díky napružení se přetočí. Pohybu zpátky brání lehounké celuloidové západky (to jsou ty zobáčky pod minutovým a nad hodinovým bubínkem).

Hodinový a minutový bubínek mají stejné počty lístků. Je to dáno principem ukazatele, kdy pro překlopení je využita vlastní pružnost lístků a tím, že se na horní lístek tak vždycky musí zespodu „tlačit“ více lístků dalších. Důsledek je ten, že na hodinovém bubínku je vždy 5 po sobě jdoucích lístků značeno stejnou hodinou; během hodiny tak přeskočí 60 lístků minutových a 5 hodinových (označených vždycky stejnou hodinou). Máte tady vlastně další z kuriozit J. Highslide JS Převod na hodinový bubínek je klasický kontinuální ozubenými koly (vlastně zásadní rozdíl od modernějších lístkových pragotronů – tam je posun hodin řešen vačkou a západkovým mechanismem, takže místo kontinuálního pohybu se hodinový bubínek posouvá vždy o 1/24 otáčky v jednom okamžiku pokaždé, kdy minutový buben dojde zase na nulu. Pragotrony taky nevyužívají pružnost lístků ale tím, že hřídele jsou nikoli vodorovně, ale svisle, využívá přitažlivost matičky Země. Ale to je zcela jiná pohádka…)

Na prvním obrázku strojku je docela dobře vidět ještě západka mezi minutovým a hodinovým bubínkem… S tou se to má tak : posledních 5 minutových lístků má na horním okraji takové křidélko, které tuhle západku zvedá a brání překlopení hodinového lístku do doby, než dojde celá hodina. 

Převod z minutového na hodinový bubínek je nahoře nad strojem (a je vidět jak je zaprášený) 

Highslide JSHighslide JSHighslide JS

Kuriozit na těchhle hodinách se taky pár najde. Pro techniky neklasické umístění západky do korunového ozubení pérovníku 

Další kuriozitou je, že hodiny taky nemají na minutovém ukazateli nulu. Pravé poledne ukazují takto :  12 UHR

Takže teď už taky víme, že výrobce je německý. Hodiny jsou značeny Köhler & Co, Laufamholz, takže hodiny nemohou být starší než z roku 1934. Přesnější datování je docela těžké, upřímně řečeno jsem takovéhle ještě taky neviděl a čert ví odkud se sem zatoulaly. Osobně bych je odhadoval i provedením tak na dobu kolem začátku války…    


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu