nadpis VMH

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání



  

 

 

 

 

 


grafika

Pragotroňky - Analogové i digitální podružné hodiny fy PRAGOTRON

ukázka ze soukromé sbírky

Popis některých historických podružných hodin firmy PRAGOTRON od jednoho ze sběratelských nadšenců. Následující část sepsal pan Michal Klíč . Dokazuje tak, že i podružné hodiny se dají sbírat. 

Podružné hodiny C 30 / C 40  - jsou to jednostranné čtvercové podružné hodiny, se závěsem na zeď. Ovládání - se provádí minutovými polarizovanými impulzy o napětí  12 / 24 / 60V.

Materiál: rám je čtvercového tvaru z plechových částí (svařovaný),sklo je klasické lisované čtvercového tvaru, rám mezi číselníkem a sklem je též ze svařovaných plechových částí, číselník je z hliníkového plechu,strojek: je jugoslávské výroby ( PS 4 ) je vyroben hlavně z mosazi s kombinací ocelového plechu a plastu, ručky jsou z hliníkového plechu.

Barevné řešení: V sedmdesátých letech se tyto hodiny vyráběly v tomto barevném odstínu: rám světle modrý, rámeček mezi číselníkem a rámem bílý,číselník bílý s černou kresbou, ručky černé. V osmdesátých letech se odstín rámu ze světle modrého odstínu změnil na světle šedý.

Historie: Tento typ byl vyvinut ke konci sedmdesátých let, vyráběl jej PRAGOTRON Čelakovice, dosazovaly se strojky jugoslávské výroby, v Česku se značily jako PS 4, tyto strojky byly většinou na dvoje napětí.( 24 / 60V ) Ke konci první poloviny osmdesátých let se místo velkých hlučných strojků začali dosazovat strojky originální výroby PRAGOTRON typu PS 100.

Hodiny C 30 / C 40 se též vyráběly jako dvoustranné se stropním závěsem ( typy PE 30 / PE 40 ). Výroba byla ukončena pravděpodobně okolo roku 1988.

C 301 / C 401- jsou to jednostranné čtvercové podružné hodiny,se závěsem na zeď. Ovládání - se provádí minutovými polarizovanými impulzy o napětí 6 /12 / 24 / 48/ 60V.

Materiál: rám je čtvercového tvaru z plechových částí (svařovaný),sklo je klasické lisované čtvercového tvaru, rám mezi číselníkem a sklem je též ze svařovaných plechových částí, číselník je z hliníkového plechu,strojek: je originální výroby PRAGOTRON typ: PS 100 - je z plastu, ručky jsou z hliníkového plechu.

Barevné řešení: rám světle šedý, rámeček mezi číselníkem a rámem bílý,číselník bílý s černou kresbou, ručky černé.

Historie: Tento typ byl vyvinut ke konci osmdesátých let, vyráběl jej PRAGOTRON Čelakovice, dosazovaly se strojky PRAGOTRON  PS 100, tyto strojky se vyráběly jen pro jedno napětí ( nepřepínatelné )

Hodiny C 301/ C 401 se též vyráběly jako dvoustranné se stropním závěsem ( typy PE 301 / PE 401 ). Výroba byla ukončena pravděpodobně okolo roku 1993.

CPJ 061 - 1 jsou digitální listové kalendářní hodiny, zobrazují datum, měsíc, den v týdnu a čas. Rozeznávají kdy má měsíc 28 / 29 / 30  a 31 dní, rozeznávají též přestupný rok. Ovládání se provádí minutovými polarizovanými impulzy( 12 / 24V ), napájení je 220 V 50Hz.
Materiál: Skříňka ve, které jsou hodiny uloženy je z plechových dílů, jako kryt čísel je použito plexisklo (lisované), rám, ve kterém je uloženo soustrojí hodin je ze slitiny hliníku. Listy čísel: kalendář - plastové plátky, dny v týdnu a měsíce - hliníkový plech, hodiny a minuty - plastové plátky, držení listů: datum : mosazná pacička ( též slouží pro okrasu ), měsíce a dny v týdnu - plechové háčky, hodiny a minuty - mosazné  pacičky ( též slouží pro okrasu ) mechanické díly - mosaz, strojek - mosaz / ocelový plech.

Princip funkce: čas se ovládá minutovými polarizovanými impulzy, v okamžiku kdy se z 23:59 překlapne na 0:00 tak je mechanicky zařízeno ( přes vačku ), že se přetočí den. ( to ovládá strojek hodin - den, hodiny a minuty )  v ten okamžik ( při přetočení dne ) šťouchne do páčky mosazná packa, která je na hřídelce a ta vede k vačce, ta páčka je na hřídelce na druhém konci hřídelky je plastový váleček na kterém je ocelový drátek, který zatlačí na mikrospínač, v tu chvíli jak drátek zatlačil na mikrospínač tak zároveň se uvolnilo kolečko v, kterém byl drátek zapadlý a na tomto kolečku se momentálně drátek  "veze". V tento okamžik je v pohybu motorek, ten přetočí datum a případně i měsíc, jakmile je tento děj u konce tak drátek, který se vezl na kolečku zapadl do otvoru v kolečku a tím pádem se rozpojil mikrospínač a motorek se vypnul ( tento děj trvá asi 0.9 sekundy ) Napájení motorku je síťovým napětím 220V 50Hz.

Rozeznávání délky měsíce: se provádí tak, že na té samé hřídelce jak je již zmiňovaná "páčka" s plastovým válečkem je "ramínko" jestli mohu použít výraz "ve tvaru kosy" to ramínko je na konci zakončeno zahnutím, toto zahnutí spočívá nad plochým kolečkem se třemi kolíčky vzestupné délky. Přes tyto kolíčky přejíždí již zmiňovaný konec ramínka, kolíček zařizuje, že ramínko zůstane v zvednuté  poloze a tím je vlastně stále motorek v chodu a přetáčí datum ( příklad v únoru (přes 3 kolíčky) se datum přetáčí z 28 na 29,30,31 (přehodí se měsíc) a přetočí se na 1. březen a děj je ukončen) Na boku ramínka je ploška, která zapadá do kolečka ve tvaru misky, v tomto kolečku jsou zářezy ( na okrajích ) u těchto okrajů je římskými číslicemi napsán měsíc, po tomto okraji "jezdí" ploška z ramínka, tyto okraje jsou různě dlouhé a různě hluboké, podle toho se ramínko vyhne kolíčkům či ne. Přes všechny kolíčky ramínko přejede jen v únoru, když má únor 28 dní, přes druhý a třetí kolíček přejede ramínko jen když má únor 29 dní to je zařízeno tak, že kolem zářezů miskového kolečka obíhá packa s označením PR ( přestupný rok ) v den 29.února je přesně před zářezem únor a ploška ramínka tak nedosedá přímo do miskového kolečka, ale spočívá na pacičce PR a tím pádem se zahnutí ramínka nedotkne prvního kolíčku a tím pádem se datum přetočí na 29.únor. Když má měsíc 30 dní - miskové kolečko má menší zářez a tak se zahnutí ramínka vyhne prvnímu a druhému kolíčku a přejde jen přes třetí a to když se mění datum ze 30 na 31,1 nového měsíce. Když má měsíc 31 dní - na miskovém kolečku není zářez a tak se zahnutí ramínka zcela vyhne kolíčkům a tím pádem motorek přepíná klasicky den po dni bez jakéhokoliv rozdílu.

Barevné provedení: skříňka hodin - světle šedá, plexisklo průhledné bez zabarvení, rám kolem čísel - světle šedý někdy i tmavě, čísla - černý podklad bílá kresba ( několik kusů to mělo naopak )

Historie: tyto hodiny se vyráběly v sedmdesátých letech, nebyly moc rozšířené 

DPJ 061 - jsou to digitální listové podružné hodiny, zobrazují ( den v týdnu, hodiny a minuty ), ovládání je provedeno minutovými polarizovanými impulzy.

Materiál: skříňka hodin je z plechových dílů, kryt čísel je lisované plexisklo,rám kolem čísel je z hliníkové slitiny, čísla jsou z plastových lístků, držení  čísel je ozdobnou mosaznou lištou nad čísly, soustrojí hodin je v kombinaci mosaz / plech, strojek je v kombinaci mosaz / plech.

Barevné řešení:  

Historie: tyto hodiny byly vyvinuty v sedmdesátých letech výroba byla ukončena pravděpodobně v sedmdesátých letech? tento typ nebyl příliš rozšířený - jednalo se o malokusovou sérii. 

IPJ 061 - jsou to digitální listové podružné hodiny, zobrazují čas (hodiny a minuty), ovládání se provádí minutovými polarizovanými impulzy ( 12 / 24 / 60 V )

Materiál: skříňka hodin je z plechových dílů, kryt čísel je lisované plexisklo, rám kolem čísel je z hliníkové slitiny, čísla jsou z plastových lístků, mechanické části jsou v kombinaci mosaz / ocelový plech, strojek je v kombinaci mosaz / ocelový plech,držení listů je provedeno ozdobnou černou lištou nad čísly - mosaz.

Barevné řešení: skříňka hodin je většinou světle šedá, často i bílá, plexisklo je bílé (průhledné ), rám okolo čísel je světle šedý někdy tmavě, ozdobné lišty nad čísly jsou černé, čísla - podklad černý, kresba bílá ( bílý podklad a černá kresba byla většinou jen malých sérií
 )

Historie: Tento typ byl vyvinut v sedmdesátých letech, výroba byla ukončena pravděpodobně okolo roku 1983.

IPJ 0612 - jsou to digitální listové podružné hodiny, ovládání se provádí minutovými polarizovanými impulzy. Hodiny zobrazují čas ( hodiny a minuty ), napětí impulzů 12 / 24 / 60 V.

Materiál: Skříňka hodin je z lisovaného ocelového plechu,bočnice jsou z plastu, kryt čísel je klasické ploché sklo, rám kolem čísel je z hliníkové slitiny,okrasné lišty nad čísly jsou z hliníkového plechu, držení čísel je ( u hodin ) mosazným plíškem, u minut je to železný plíšek, čísla jsou tabulky z hliníkového plechu, mechanické části jsou v kombinaci mosaz / plech, strojek je v kombinaci mosaz / plech.

Barevné řešení: První kusy se vyráběly celé světle šedé, okrasné lišty nad čísly byly vždy černé. Pár kusů se objevilo v tomto barevném schématu: skříňka hodin - světle šedá, bočnice černé, rám kolem čísel tmavě šedý. V devadesátých letech se objevilo celočerné provedení. Provedení s kombinací světle a tmavě šedá se přestalo vyrábět už v osmdesátých letech,nejdéle vydrželo celo světle šedé provedení až do dubna 2006.

Historie: Tyto hodiny byly vyvinuty v první polovině osmdesátých let, výroba byla ukončena v dubnu 2006, tak skončila éra digitálních podružných mechanických hodin. Poslední série měla 400 kusů.

PPH 413 - jsou to analogové stylové hodiny, ovládání minutovými polarizovanými impulzy ( 12 / 24 - 60V ), zavěšení na zeď.

Materiál: číselník plast ,značky na číselníku plast,ručky hliník, strojek (jugoslávie) PS 4 mosaz / plech.

Barevné řešení:číselník je tmavě hnědý (mahagon) značky na číselníku jsou bílé / béžové, ručky jsou bílé / stříbrné.

Historie: tyto hodiny byly vyvinuty v sedmdesátých letech, vyráběly se ještě na začátku osmdesátých let

Zajímavé odkazy:


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu