Je kolem nás mnoho hodin, které v průběhu času změnily podobu. Došlo u nich k přestavbě z důvodů rozličných. Nejčastěji je přestavba motivována snahou zachovat schránu hodin, ale původní stroj nahradit jiným, chodivějším, přesnějším, modernějším.... Tento osud potkal mnohé historické hodiny. U málokterých věžních hodin se uchoval původní stroj. Podobné je to i u hodin v domácnosti, kde původní strojek byl nahrazen elektronikou.
Existují i přestavby, kdy naopak k historickému stroji je vytvořena nová schrána, aby lépe vynikla jeho technická krása. Případně k zachovanému torzu historicých hodin je zbytek dodělán buď v duchu původního díla, či jako nový svébytný prvek. Existují i přestavby, kdy vzniknou nové hodiny jako samostatný artefakt, pouze se použije části jiných hodin, nejčastěji sériově vyráběného stroje. A existují i přestavby, kdy z původních hodin zůstane zachováno jen jméno.
Přestavby hodin se tak nalézají kdekoliv na cestě mezi vkusem a nevkusem. Na mnoha jiných místech tohoto serveru většinou brojíme proti přestavbám historických hodin a naopak se přimlouváme za jejich nenásilné restaurování s co největší mírou zachování původního stavu. Vmontování elektronického stroje do starých hodin spíše nedoporučujeme, ale najdou se výjimky.
Naopak fandíme pokusům vytvořit nový časoměrný artefakt. Ať již jsou cílem nějaké unikátní hodiny pro speciální příležitost, podtržení krásy staré techniky nebo jde jen o výraz té nutkavé člověčí kreativity.
Stolní bicí hodiny s prstencovými číselníky, pilové hodiny, ptáček v kleci, různé miniatury a další hodiny...
Nápad například na postavení prstencových hodin prý vznikl při pohledu na obrázek v časopise, kde se psalo, že jsou známy jediné, které vlastní Národní technické muzeum v Praze. Jak se tento a jiné nápady podařilo zhmotnit, ukazuje samostatná stránka Historické inspirace.
Hodinám vytvořeným pro jezdecké závody v roce 1934 z třmenu a kapesních hodinek je věnovaná samostatná stránka
Cílem jednoduché dostavby hodin vpravo byla snaha prezentovat "skeletový" charakter stroje původních, již kovových, švarcvaldek. Původní stroj včetně skříně je doplněn kovovým ciferníkem z jiného, lehce mladšího typu hodin. Průhledná čelní část je krycí cédéčko. Hodiny jsou doplněny novým řetízkem a kopií závaží v podobě trpaslíků. Kyvadlo je vyrobeno z výlisku, který původně zdobil lustr. Přestože do vlastního stroje není nijak zasaženo a hodiny i po létech bez problémů jdou.
Jinou, asi 40 let starou, přestavbu vidíte na obrázku vlevo. Náramkové hodinky přestavené na sloupkové vysoké 9 cm.
Ze stroje náramkových hodinek bez kamenů odstraněna setrvačka a nahrazena kyvadlem. Závěs kyvadla (patrně z kytarové struny) přilepen !!! přímo na kotvu kroku. Čočka kyvadla původně přidržována připájeným drátkem, dnes fixováno pomocí lepicí gumy. Schrána stroje vznikla pájením připojených částí předválečného nábytkového kování.
Hodiny vydrží v chodu i několik hodin.
Víte-li o dalších, napište.