Hodinárium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3bValid XHTML 1.0 Transitionalgrafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání



  

 

 

 


grafika

Radiotelegrafické časové signály

Ještě ve dvacátých letech minulého století musel každý, kdo potřeboval přesný čas a neměl spojení s některou hvězdárnou, měřit si jej sám. Na hvězdárnách pak bylo měření času jedním ze základních úkolů. To se s příchodem radiotelegrafie změnilo. Bezdrátové signály začaly vysílat USA a Kanada již v roce 1905 a 1907. V březnu 1910 začalo signály vysílat Německo, Francie následovala brzy po něm. Dělo se tak v první řadě pro lodi na širém moři, aby mohly kontrolovat své chronometry a tím zeměpisnou délku, jejíž určení závisí na přesné znalosti času poledníku greenwichského ....  Tak to přibližně popisuje PROF. DR. R. SCHNEIDER ve své knize Přesný čas. hodiny a hodinky

Dnes radiotelegrafii nahradily vysílače kompletní časové informace, jako je u nás známý vysílač DCF později signály z družic systémů GPS včetně Glonass, Galileo, Beidou a dalších. Prof. Schneider rozlišuje signály na obyčejné a vědecké. Obyčejné pak dělí na krátké a dlouhé. Nejjednodušší signál u nás vysílaný od října 1947 ze státní hvězdárna v Prze oznamuje čas v posledních pěti vteřinách jednotlivých čtvrthodin. Tečky značí přesně 55, 56, 57, 58, 59,a 60 sekund. Rozhlas vysílal signál dle potřeby a hlasatel ohlásil o kterou čtvrthodinu jde. Později vyl signál změněn na 4 tečka a čárku. 

Dnes již není signál vysílaný radiem či televizí dostatečně přesný, prostože rozhlasové i televizní vysílání přešlo na digitální zpracování, které se k posluchači dostává s různým zpožděním vzniklým při zpracování. Často putuje signál přes telekomunikační družice a tak je zatížen dalším dopravním zpožděním. 

Vraťme se počátků minulého století. Dlouhé signály trvaly dvě až tři minuty. Vysílaly se ve stanovených hodinách například v 8:57, 10:27, 20:57 a pod. Schema vysílání tohoto signálu je na obrázku.   V Morseově abecedě by se mohl jmenovat XNG. Jiný tříminutový signál měl na konci minut místo šesti teček tři sekundové čárky v době od 55. do 60. sekundy. Byl znám pod jmonem ONOGO, protože jeho časové značky, čteny v Morseově abecedě, dávaly toto slovo. 

tříminutový signíl

Jedna věc je, jaké byly vysílány signály a druhá věc je, jak podle nich hodináři seřizovali hodiny, respektive, jak se k nim tvořily tabulky oprav času. Prof. Schneider uvádí, že střední oprava vysílaných časových signálů byla 0,01 sekundy a chyba jednoho konkrétního signálu byla výjimečně vysílána s chybou až  0,1 sekundy. Pro seřízení hodin uvádí poměrně složité postupy, kdy vysílané tečky chápe jako dílky zvukového nonia a rovněž dojde k velikosti opravy v řádu setin sekundy. Podle Dr. Gutha se k tomu používaly otočné kruhy rozdělené na 60 a 61 dílků. Blíže popsáno v jeho knize..

Podle PROF. DR. R. SCHNIDERA  vybral ing. Petr Král



Telefon: 6J03 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu