Tento typ stroje švarcvaldek je dnes poměrně vzácný. Kyvadlo je umístěno za zadní deskou stroje- mezi deskou a stěnou. Stroj tedy nemůže přiléhat přímo na stěnu a musí být odsazen pomocí tří sloupků (německy sloupek = e Stolle, r Stollen), umístěných na zadní desce, proto jsou hodiny označovány jako "štolové".
Toto uspořádání se používalo u hodin starších - s dřevěnými a polodřevěnými koly. Uvádí se, že polodřěvěné provedení štolových hodin se objevuje od roku 1800. (Fotografie se připravuje.) Použití u stroje s celokovovými koly je spíše výjimkou. Možná to však taková výjimka není, když se na aukru v březnu 2007 objevily hned dva tyto stroje s drobnými výrobními odlišnostmi. :-)
Druhou zvláštností zobrazených hodin je umístění strojů za sebou, což by mohlo svědčit o větším stáří, ovšem použitá kola odpovídají době, kdy se stroje již převážně montovaly vedle sebe (počátky nového uspořádání se kladou do doby kolem roku 1820 a od roku 1840 tento typ převládl). Jde tedy pouze o místní odchylku?
Domníváme se, že stroj pochází cca z poloviny 19.století.
Bicí stroj má také určitou zvláštnost. Spouštěcí kolík bicího stroje je na střídném kole, ačkoliv daleko obvyklejší je umístnění na kole minutovém. Protože převod mezi střídným a minutovým kolem je 1:1 a kolík je jen jeden, stroj bije jen v celé hodiny. Tímto uspořádáním vznikl určitý problém při řešení spojky. Nemohla být použita, později běžná, pružina pod střídným kolem. Třecí spojka je zde řešena koženou podložkou.
A nyní se již spolu s námi pokochejte několika obrázky . (klikněte pro zvětšení)
Majitel ještě dodává, že po opravě hodiny šlapou celkem obstojně.