Je stejně z dnešního hlediska podivné, že ačkoliv den má 24 hodin, ukazuje většina mechanických hodin a hodinek čas na ciferníku děleném na 12 hodin. A bývalo to i jinak. I dnes ještě můžeme vidět "německý" 24 hodinový ciferník u některých věžních hodin. Na Staroměstském orloji je také jiný 24 hodinový ciferník pro zobrazení Staročeského respektive Italského čas. Ten sice dělil den také na 24 hodin, ale první hodina začínala západem Slunce. Protože čas západu Slunce se (vnímáno středoevropským časem) mění, musí se číselník během roku natáčet.
Jen pro pořádek dodejme, že minutová ručička, díky tomu, že je používána podstatně kratší dobu, unikla vývojovým změnám a stále ukazuje v dělení na 60 minut. To nutně neznamená, že ukazuje 60 minut dokola. Minutové ručičce na horních obrázcích stačí slabých 180 stupňů.
Jiný problém mají uživatelé hodin v polárních krajinách. My celkem snadno poznáme, zda je 5 hodin ráno nebo odpoledne. Jak to ale poznat v polární noci nebo dni? Proto třeba sovětské polární hodinky "RARE VINTAGE MILITARY POLAR EXPEDITION" mají 24 hodinový ciferník (viz. obrázek) I mnohé jiné "mnohoručičkové" hodinky ukazují čas i v 24 hodinovém dělení. Nedovedu bohužel posoudit, jak praktické je to při častých mezikontinentálních přeletech. Nicméně je to příležitost pro prestižní hodinky přidat nějaké to hejble navíc.
Jsou i jiné kuriózní ukazatele času. Čas lze ukazovat třeba pomocí kuliček na houpačce a mnoha a mnoha dalšími způsoby. Celý mechanizmus zobrazení času můžeme i otočit. Ručičky stojí a točí se ciferníky. I to je již historicky prověřeno. Jedno "moderní" pyramidové řešení je na obrázku. (Po kliknutí uvidíte popis.)
Hodinky nemusí mít ručičky, abysme poznali kolik je hodin. Na těchto hodinkách funkci ručiček zastávají dvě uzavřené křivky. Hodiny a minuty odečítáme jako průsečíky pohyblivých křivek a pevných stupnic. Zdroj: techeblog
Další inspirace: