Flying
Pendulum Clock, také nazývané "Ignatz
clock" byly poprvé vynalezené v roce 1883.
Znovu se vyráběly v 50. letech minulého století. Malá kulička zavěšená
na ramenu zde hraje roli kyvadla. Při
vodorovné půlotáčce ramene se na závěsu zhoupne a obtočí se kolem
svislých tyček umístěných na každé straně kodin. Mají-li hodiny dvě
tyčky na každé straně, jako na obrázku, obtáčí se kulička střídavě
vlevo i v pravo na obou stranách. Po tuto dobu hodinový stroj stojí.
Je to prapodivné zařízení. Konstrukce hodin opouští již dosaženou přesnost chodu a dává přednost přelétavé kuličce. Stálost chodu jistě není velká, zato konstrukce hodin je celkem jednoduchá. Je to ještě jednodušší než lihýř, ale pro oko zatraceně efektnější. Místo suchého popisu se podívejte na nějaká videa na YouTube. Použijte vyhledávací řetězec z titulu stránky, případně "fly ball pendulum" či "Ignatz clock".
FLYING PENDULUM CLOCK bych raději nazýval "hodiny s přelétavým kyvadlem", ačkoliv pan Stanislav Michal je v knize Hodiny nazývá "hodiny s kuželovým kyvadlem". Zavěšená kulička skutečně jakoby opisuje povrch kužele. Díky namotávání závěsu kuličky na sloupky a tím zkracování a zase prodlužování pomyslné výšky kužele je pohyb kuličky daleko složitější. Název přelétavé kyvadlo nám přesto připadá výstižnější.
Also referred to as an Ignatz clock, a novelty clock invented in 1883 and reproduced in the late 1950s. Hanging from an arm, a small ball on a thread acts as a pendulum by swinging in a horizontal circle and twisting and untwisting around vertical rods on each side of the clock.Další zajímavé odkazy: