Hodinárium Děčín

grafika
logo český spolek Horologický
grafika3b
www.orloj.eu
grafika3b
facebook
grafika3b
počitadla
grafika3b Valid XHTML 1.0 Transitional grafika
grafika 7b


HOME


Novinky


Mapa


Kontakt


Vyhledávání



  

 

 

 

 

 


grafika

Z Věžního muzejíčka Soběslav do Hodinária v Děčíně

Hodinárium vzniklo začátkem roku 2015 přesunem části hodinářské expozice Českého spolku horologického z Věžního muzejíčka Soběslav na Zámek Děčín a postupným doplňováním dalších zapůjčených exponátů. Přesun byl vyvolán postojem současné soběslavské radnice. Expozice tak sice přišla o nejstarší exponát, získala však mnohem větší prostory a podporu vedení zámku. Doufáme, že se celý záměr v nových prostorech rychle rozšíří.

Při přesunu bylo dost práce, takže nikdo nestačil častěji fotografovat. Drobná série fotografií začíná odjezdem hlavních organizátorů ze Soběslavi. Pomocí několika skupin sympatizantů byly exponáty a materiál postupně sneseny do meziskladu. Podle účastníků lze srovnat snášením rámů strojů po točitém schodišti s vyndaváním ježka z klece. Málokdo věřil tomu, že se vše podaří převézt bez větších ztrát. V Děčíně na zámku za ukázalo, že se to celkem podařilo. Opět zapracovali nadšenci všech věkových kategorií a náklad vynosili až na půdu zámku. Jak vidíte, montáž probíhala i za pomoci zámeckých duchů. Když nám svitlo, byla první část expozice rychle smontována. Přibylo i několik nových exponátů. Do otevření začátkem září 2015 však ještě dost práce zůstává.


Po kliknutí na náhled fotografie se fotografie zvětší a objeví se někdy trochu jízlivý komentář. Kliknutím na zvětšenou fotografii se okno zavře.

Highslide JS  

S hlavními organizátory se chystá k odjezdu i znak Věžního muzejíčka. Bude uložen do síně slávy. Bude-li ovšem síň slávy založena.

Highslide JS  

Mezisklad. Jak se to mohlo vejít do věže a jak to naložíme do auta???

Highslide JS

Vykládka v Děčíně za spolupráce všech generací.

  
Highslide JS 

Prostor již exponáty očekává. Příprava však bude trvat do září 2015.

Highslide JS 

S montáží pomáhají i duchové. Jak se zdá, není to tak jednoduché. Není to jen pro jednoho ducha.

Highslide JS

Když nám svitlo, šlo vše již hladce.

 

I vitríny se začínají jevit. Světla svítí, stěna v dáli je nabílena, vežáky se řadí, ...

 Highslide JS

Všechno co kývá je kývadlo. Proč tedy nepřipojit i kuchyňské váhy k hodinovému stroji?? Škoda, že se tento kývající exponát výstavy Nonsens 2015 nevejde do "výstavního akvária".

  Highslide JS 

Instalování nového orloje. Jeden z autorů - Petr Skála na obrázku vpravo.

Highslide JS

Zasloužíme si odpočinek v zámecké kavárně.



18.8.2015 se to už klube

I vitríny se čistí i fotograf (pan Marušák) přijel a kromě instalace svých výstav zaznamenal i aktuální stav.  

Highslide JS  

Prach je podivné skupenství hmoty, které vidí pouze ženy. Proto jen jim je možné svěřit tak důležitý úkol, jako je mytí vitrín.

Highslide JS  

Fotografické výstavě 600 let Pražského orloje pana Marušáka se v prostředí starých hodinových strojů dobře daří. Zcela vpravo stroj z evangelického kostela v Podmoklech

Highslide JS  

Novodobý orloj pánů Skály a Kotrby se dívá na nejstarší zobrazení Pražského orloja. V popředí stroj z Horního Prysku.

Highslide JS  

Opět stroj z Horního Prysku.

Highslide JS  

Stroj neznámého autora s neznámou historií.

Highslide JS  

Na zdi orloj Skála, Kotrba. V popředí stroj Julia Hiemanna z Lipska (evangelický kostel Podmokly).

Highslide JS  

Highslide JS  

Highslide JS  

Highslide JS  

Řada hodinových strojů se díky optice fotoaparátu pana Marušáka zdá býti nekonečná. K tomuto cíli je však ještě daleko. Za pozornost stojí i cimbály z roku 1868.

Highslide JS  

Barokní kovaný špindlový stroj. Zatím nejstarší stroj v expozici. Jen více takových.

Highslide JS  

Autorem hodin je hodinář a řezbář Josef Achrer (*1927 - +1988). Hodiny byly zhotoveny v roce 1985 pro restauraci ČD v rámci rekonstrukce nádraží v Holešovicích. V roce 2015 byly zakoupeny soukromým sběratelem a zapůjčeny na tuto výstavu.

Highslide JS
  

Hodiny z roku 1985 od řezbáře a hodináře Josefa Achrera. Jsou umístěny ve vyřezávané skříni s ciferníky po obou stranách skříně. Na jedné straně jsou ručičky normálního ciferníku, na druhé straně jsou ciferníky ve tvaru otáčejících se disků. Disky představují hodiny a minuty, dále datum s jemným rozlišením dopoledne a odpoledne a disk sekund. Pohyb zajišťují dva podružné strojky Elektročas PS1000. Sekundový disk je otáčen nezávisle elektrickým motorem společně s hvězdičkou a s rotačním “kyvadlem” kombinující mosaz a dřevo. Při instalaci v Hodináriu Děčín byly do skříně zabudovány elektronické hlavní hodiny, které umožňují samostatný chod i automatické nastavení po výpadku proudu.

Highslide JS  

Hodiny z roku 1985 od řezbáře a hodináře Josefa Achrera. Detail ciferníků.

Highslide JS  

Hodiny z roku 1985 od řezbáře a hodináře Josefa Achrera. Detail ciferníků

Highslide JS  

Funkční orloj sochařů Petra Skály a Miroslava Kotrby je nástěnný malovaný orloj s mechanikou zajišťující pohyb podobných ukazatelů jako jsou na Pražském orloji. Orloj vznikal pomalu a postupně ve volných chvílích od roku 2002. Koncepce pohybu soukolí rohatkami je převzata z orloje litomyšlského (Karel Adamec, Čáslav, 1907), jen rozměry kol jsou jiné a převody na měsíční rafiji jsou udělány přesnější. Orloj je poháněn malým elektromotorkem podle řídících hodin, každých dvanáct minut se přetočí rafije Slunce spolu s Měsícem a ekliptikou o jednu pětinu hodiny. V roce 2009 plochu orlojní desky omaloval ak. soch. Miroslav Kotrba. Zcela dokončen byl orloj v červenci roku 2015 pro účely expozice v Děčíně.

Highslide JS  

Funkční orloj sochařů Petra Skály a Miroslava Kotrby - detail mechaniky.

4.8.2015 "kontrolní den spolku"

  

Výjezdní zasedání Českého spolku horologického v Hodináriu

Highslide JS  

Výjezdní zasedání Českého spolku horologického v Hodináriu

Highslide JS  

Výjezdní zasedání Českého spolku horologického v Hodináriu

Highslide JS

Další fotografie pana S. Marušáka těsně před otevřením. 

Výjezdní zasedání Českého spolku horologického v Hodináriu

Ještě je třeba poděkovat Zámku Děčín, který vznik Hodinária umožnil, a všem, kteří se stěhování Muzejíčka ze Soběslavi a budování nové  expozice účastnili.


Za organizátory ing. Petr Král a ing. Miroslav Baudisch

Odkazy na jiné stránky:


Telefon: 603 502 735, email: info (kyselá ryba) orloj . eu